چند نکته فنگ شویی آشپزخانه که تا الان به آن دقت نکرده بودید!

چند نکته فنگ شویی آشپزخانه که تا الان به آن دقت نکرده بودید!
تاریخ انتشار: 1399/3/19     لینک کوتاه: http://matin-co.net/a/1

فنگ شویی آشپزخانه 

 

اصول و قواعد فنگ شویی آشپزخانه که تا الان به آن دقت نکرده بودین!

همان طور که قبلاً گفته شد، فنگ‌شویی اصول و قوانینی برای ایجاد هماهنگی مطرح می کند که باعث تعادل بین انسان و محیط پیرامون او می گردد. با رعایت این اصول در محیط زندگی مان،اعم از خانه، محل کار و... می توانیم باعث ورود انرژی حیات بخش "چی" بشویم.

درباره فضاهای مختلف خانه مانند ورودی، نشیمن، اتاق خواب و... در مقالات قبلی صحبت کردیم و حالا می رسیم به آشپزخانه! بین فضاهای مختلف یک خانه، بعضی از فضاها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. آشپزخانه هم جزء همان هاست. از دید فنگ شویی، آشپزخانه، اتاق خواب و حمام، سه فضای مهم از خانه هستند که می‌توانند سه راس از مثلث حیاتی خانه به شمار بیایند.

فنگ شویی آشپزخانه

 

فنگ شویی آشپزخانه ، قلب یک خانه!

و جالب تر اینکه بین این سه، آشپزخانه مهم ترین است. فنگ شویی معتقد است که آشپزخانه، قلب یک خانه است چراکه محل پخت و پز و تأمین سلامتی خانواده است. اگر اصول و قواعد فنگ شویی را در مورد آشپزخانه رعایت کنیم، می‌توانیم علاوه بر ورود انرژی "چی" و ایجاد حس و حال خوب در همه قسمت های خانه، سلامت اعضای خانه را نیز تامین کنیم. حال بیایید باهم به بررسی این اصول بپردازیم.

اول این که به نظر شما کدام قسمت خانه برای جانمایی آشپزخانه بهتر است؟ از دید معماری بسته به اقلیم و فرهنگ متفاوت است؛ اما فنگ شویی جهات خاص خود را دارد: می گوید که بهترین جهت خانه برای تعبیه ی آشپزخانه، شرق و جنوب شرقی است و بدتری نیز شمال و شمال غربی است. اما مرکز خانه چطور است؟

از آن جا که عنصر آتش در آشپزخانه وجود دارد و این عناصر گرمازاست و آشپزخانه مانند قلب خانه است، جانمایی آشپزخانه در مرکز خانه بسیار عالی است! اما به شرط آن که فضای کافی داشته باشیم و فنگ شویی دیگر فضاهای خانه نیز حفظ شود.

حال بیایید وارد دکوراسیون داخلی آشپزخانه شویم. تا به حال به این فکر کرده اید که با یک دکوراسیون شیک و زیبا می توان باعث ایجاد انرژی مثبت در آشپزخانه و انتقال آن به تمامی قسمت های خانه شد؟ اما این دکوراسیون با چه هدفی و بر پایه چه اصولی باید طراحی شود؟

فنگ شویی آشپزخانه تماماً بر اساس "نظافت" و "ایمنی" بنا شده است، از این رو تمیز بودن و منظم بودن همیشگی از اصول ابتدایی و بسیار مهم این فلسفه در مورد قلب خانه است. توجه داشته باشیم که این نظم هم شامل فضای کلی آشپزخانه و هم فضای درون کابینت ها و قفسه ها می شود. مخصوصا ورودی و پیشخوان که در معرض نمایش است، باید همیشه ساده و در خلوت ترین حالت ممکن باشند و از قرار دادن هر گونه وسایل اضافی بر روی آن خودداری کنیم.

اگر طراحی کابینت ها و جانمایی وسایل بزرگ و اساسی آشپزخانه نیز به عهده خودمان است بهتر است که به این مثلث توجه کنیم: سینک ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز، بهتر است با هم در یک راستا نباشند و چیدمان آن ها به گونه‌ای باشد که یک مثلث را تشکیل دهند.  همین طور ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی با اجاق گاز اصلاً باید در کنار هم باشند و بهتر است رو به روی هم قرار بگیرند، زیرا عناصر آب و آتش در کنار هم انرژی "چی" را تخریب می کنند. اما اگر محدودیت فضا باعث چنین چیدمانی شد، می توان با قرار دادن عنصری از جنس چوب بین آب و آتش تعادل ایجاد کرد.

شاید درباره وسیله ی مهم مایکروفر بپرسید. باید گفت با تمام اهمیتی که دارد و نماد عنصر آتش است، اما مخرب انرژی "چی" می باشد و باید جایی مخصوص برای آن درست کرد.

فنگ شویی آشپزخانه


در فنگ شویی آشپزخانه از چه رنگی استفاده کنیم؟

برای انتخاب رنگ قالب نیز باید گفت که هر رنگی انرژی مخصوص خود را دارد و می بایست با رنگ مکمل خود ترکیب و طراحی شود که بسیار مفصل است. اما به صورت کلی فنگ شویی معتقد است که در آشپزخانه بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کنیم و در صورت استفاده از دو یا سه رنگ، به گرم و سرد بودن آن ها و ترکیب آن ها باهم توجه کرد. همان طور که می دانید نورپردازی درست و زیبا، بسیار در جلوه بصری و هم در روحیه ما تاثیر دارد. از این رو بهتر است آشپزخانه در قسمتی از خانه باشد که نورگیر طبیعی داشته باشد. اما اگر اینطور نبود می‌توان با نورپردازی مصنوعی نیز همان حس و حال را ایجاد نمود.

در ادامه ی استفاده از عنصر آب و آتش در این فضا، این نکته را هم اضافه کنیم که هیچ گاه نباید آب راکد  در سماور یا کتری بماند و بهتر است بعد از هر بار استفاده از آن ها، آب اضافی را خالی کنیم.

و اما اجاق گاز که در هر آشپزخانه ای نماد ثروت است، پس بهتر است همیشه تمیز و منظم باشد و از سالم بودن همه اجزای آن اطمینان حاصل کنیم، و از همه شعله های آن استفاده کنیم چرا که باعث به حرکت در آوردن انرژی حیات بخش "چی" می شود.

 

فنگ شویی آشپزخانه و نظم!

برگردیم به نظم آشپزخانه!

همان طور که در مقاله های قبل هم گفته شد، وسیله خراب نگهداری نکنیم. در آشپزخانه نیز هیچ گاه نباید وسایل خراب را به مدت طولانی نگهداری کرد و باید به سرعت برای تعمیر آن ها اقدام نمود. همچنین ظروف شکسته و حتی ترک دار و لب پر را نیز باید دور کنیم. چاقو ها و لوازم برنده را همیشه تیز کرده و در کشو و کابینت مخصوص خود قرار دهیم. حواس‌مان باشد که این وسایل در معرض دید نباشد و حتماً در کشو و قفسه ی در بسته باشد.

وسایلی را که نیاز نداریم بهتر است از آشپزخانه و حتی از خانه بیرون کنیم. وسایلی را که به ندرت از آن ها استفاده می کنیم را در کابینت های بالایی قرار دهیم. به دسته بندی توجه کنید، بهتر است وسایل شبیه به هم را که همزمان با هم استفاده می شوند، در یک کابینت قرار داد و این یکی از راهکارهای نظم بخشیدن به فضاست. ما باید برای وسایل مان ارزش قائل باشیم و برای نگهداری صحیح و استفاده از درست از آنها تلاش کنیم. طراحی آشپزخانه به وسیله قفسه ها و کابینت ها برای نگهداری و استفاده آسان از وسایل زندگی ماست، پس می بایست با نظم بخشیدن به درون کابینت ها و نظافت مرتب آن ها این طراحی را کامل می کرد.

در رابطه با نظافت، این نکته را هم اضافه کنیم که وجود سطل زباله ی دارای درب، در آشپزخانه واجب است و باید به صورت منظم آن را خالی کنیم. همچنین می بایست یک سیستم تهویه قوی برای آشپزخانه تعبیه کرد که دود و چربی حاصل از پخت و پز را از آشپزخانه دور کرده و مانع از ورود آن  به قسمت‌های دیگر خانه شود.

وجود ساعت دیواری در آشپزخانه خوب نیست و در کل بهتر است انواع ظروف و خوراکی مانند تابه، سیر، فلفل، و... را از دیوارهای آشپزخانه آویزان نکنید و تا جای ممکن خلوت ساده و خلوت باشد.

نگهداری گل و گیاه های سازگار و آپارتمانی نیز می تواند روح بخشد. بر روی میز پیشخوان و حتی میز درون آشپزخانه، می توان از گیاهان طبیعی و همچنین ظروف پر از میوه ی تازه، هم برای دکور و زیبایی بصری و هم برای ایجاد حس تازگی استفاده کرد.

در آشپزخانه های کوچک می توان در قسمت بالا، به جای طراحی و چیدمان کابینت، از شلف های دیواری بدون در استفاده کرد، چرا که فضا را دلباز جلوه می دهد و هم جایی برای چیدن وسایل اضافی روی پیشخوان است.

و در آخر به عنصر خش یمن آینه اشاره کنیم که در آشپزخانه هم می‌تواند نقشی مثبت ایفا کند. در منابع آمده است که نصب آینه در پشت اجاق گاز که شعله و خوراک را نشان دهد و دو برابر کند، بسیار خوب است و از طرف دیگر کسی که در حال آشپزی است، می‌تواند فضای پشت سر خود را در آیینه ببینند و این باعث امنیت خاطر فرد می شود.

فلسفه فنگ شویی بسیار گسترده و تمام نشدنی است. برای شروع فنگ شویی محیط خانه و زندگی مان فعلاً به همین اصول بسنده کنیم تا در قدم‌های بعدی وارد مرحله های پیچیده تری از آن بشویم. باشد که با ایجاد تعادل در زندگی مان، به شادی و نشاط و زندگی موفقیت‌آمیز رویاهایمان برسیم. فنگ شویی آشپزخانه

فنگ شویی آشپزخانه