فنگ شویی در معماری چیست؟

فنگ شویی در معماری چیست؟
تاریخ انتشار: 1399/4/29     لینک کوتاه: http://matin-co.net/a/2

حتما می پرسید فنگ شویی دیگر چیست؟

به راستی فنگ شویی در معماری چیست؟


حتما برایتان پیش آمده که دکوراسیون منزل یا محل کار یا اتاق خواب تان را تغییر داده اید اما بعد از چیدمان، اصلا از آن تغییر راضی نبوده و احساس راحتی نداشتید و هیچ دلیل منطقی برای آن نداشتید و فقط احساس درونی شما خوب نبوده...

در اینجا می خواهیم علت این امر را از بعد یک فلسفه ی چینی به نام فنگ شویی بررسی کنیم.

شاید هم این اصطلاح برایتان آشنا باشد اما معنا و مفهوم آن را به درستی ندانید.

در حقیقت فنگ شویی یک فلسفه است

که در چین به آن پرداخته و اصولی را شامل می شود که هم در ساخت خانه و هم در چیدمان اسباب و اثاثیه کاربرد دارد.

چینیان باستان عقیده ی زیادی به انرژی و حرکت آن در فضا داشتند و بر این باورند که با انتخاب درست و هوشمندانه، و چیدمان صحیح، می توان آن را در خانه به حرکت در آورد. که این انرژی تاثیرات زیادی بر جنبه های مختاف روانی و جسمی، و همچنین فردی و اجتماعی دارد.

البته همان طور که گفته شد، این اصول فقط تاثیراتی بر احساس و حال درونی ما دارند و فنگ شویی اصلا یک علم نیست، بلکه تنها یک فلسفه است که همچنان جای بحث و تفحص دارد.

فنگ شویی در معماری چیست؟

فلاسفه معتقد بودند که اگر اجسام را در ابعاد و اشکال و رنگ های خاص انتخاب کنیم، و همچنین در جای درستی در خانه قرار دهیم، باعث حرکت انرژی و همچنین باعث ایجاد انرژی مثبت ( یا به زبان چینی همان چی) می شویم.

برای مثال، از اجسام با لبه های گرد و منحنی در قسمت نشیمن خانه که محا جمع شدن اعضای خانواده به دور هم می باشد، استفاده کنیم.  و از انتخاب اسباب با لبه های تیز و گوشه هایی با زاویه های تنیز بپرهیزیم، چرا که مانع از حرکت آزادانه ی انرژی می شوند.

و یا در انتخاب رنگ، هوشمندانه عمل کنیم. برای مثال با توجه به کاربری فضا و حسی که می خواهیم در آن فضا به وارد شونده القا شود، می توان از رنگ های روشن ی تیره، براق یا مات، تند یا ملایم استفاده کرد.

همچنین محل قرار گیری این اشیا بسیار مهم است. طبق این اصول، هر جسمی باید به گونه ای و در جایی قرار بگیرد که هم کارایی داشته و هم  چشم نوازی لازم را داشته و هم باعث آزار حین حرکت در آن فضا نشود.

فنگ شویی بر این باور است که وسیله هایی که برای مدت طولانی بی استفاده مانده و به آن ها نیازی نداریم را از خانه دور کنیم و چه بهتر که ببخشیم. چرا که نگهداری وسایلی که به آن ها نیاز نداریم، هم فضایی را اشغال می کند و هم باعث راکد ماندن انرژی در آن قسمت می شود.

همچنین برای وسایل قابل استفاده ی دیگر، بهتر هر از چند گاهی، تغییری در چیدمان و جای وسایل حتی شده در زاویه ی قرار گیری آن ایجاد کنیم و همین طور گرد گیری و تمیز شوند. چرا که گرد و غبار و انرژی راکد دور آن جسم را به حرکت در آورده و باعث ایجاد انرژی مثبت می شویم.

حالا که بحث به اینجا کشیده شد، این را هم بگوییم که فنگ شویی بسیار به تمیز کردن منظم اشیا و محیط پیرامون تاکید دارد چرا که گرد و غبار مانع از حرکت آزادانه ی انرژی می شود و همه ی این ها علی رغم این که دیده نمی شوند، به شدت بر احساس و حال درونی ما تاثیر دارند.

فنگ شویی در معماری چیست؟

تاریخچه فنگ شویی در معماری چیست؟

اما اگر از تاریخچه ی فنگ شویی بخواهید بدانید، باید بگویم که به قدری دیرینه است که عدد و رقم مشخص و دقیقی از آن موجود نیست.

و فقط می توان گفت که قدمتی چند هزار ساله دارد و آغاز پیدایش آن به اندیشه های کهن شرقی بر می گردد.

ساکنین قاره آسیا، اولین هایی بودند که به آن توجه نموده و حتی دانسته یا ندانسته در زندگی خود این اصول را به کار می گرفتند. بارز ترین مثال، ایرانیان هستند که به وضوح در معماری اصیل ایرانی دیده می شود. از دوستی با طبیعت گرفته تا رعایت اعداد و ریاضیات در معماری و ساخت خانه و همچنین چیدمان داخلی...

در حقیقت از هزاران سال پیش تا به الان، در هر دوره ای، با امکانات موجود به رعایت فنگ شویی می پرداختند که این خود از اصول این فلسفه است.

در واقع فنگ شویی، نگرشی به هستی است

که با استفاده ی بجا و در ارتباط با طبیعت، برای بالا بردن کیفیت زندگی می کوشد که این امر به وضوح در همه ی جنبه های زندگی نمایان می شود. اعم از سطح درامد و کیفیت بعد مادی زندگی، سلامتی جسمی، روابط عاطفی، و هم حال و احساس درونی ما...

از آن جایی که بشر از بدو تولد و پیدایش در طبیعت بوده و  زندگی ابتدایی خود را در طبیعت گذرانده و در آن رشد کرده، همچنان با وجود زندگی شهر نشینی و سبک مدرن، با طبیعت آرامش می گیرد.

بنابراین استفاده از عناصر طبیعی حتی در زندگی آپارتمان نشینی، می تواند تعادل و توازن را در خلق و خو، وضعیت مالی، روابط عاطفی، آرامش درونی و غیره ایجاد کند که این خود تغییری مثبت است که با آگاهی از فنگ شویی می توان به آن رسید.

فنگ شویی در معماری چیست؟

 

اصول فنگ شویی در معماری

حال قبل از این که بخواهیم از اصول کاربردی فنگ شویی بگوییم، ابتدا می بایست درک درستی از "یین و یانگ" داشته باشیم که دو نیروی اصلی و البته متضاد هستند.

یین و یانگ در کنار هم، نشان گر تمام زندگی می باشند که در جهت تکامل هم، به تعادل می رسند.

اگر کمی بیشتر دقت کنیم، در زندگی قطب های متضاد زیادی را می توانیم شناسایی کنیم که هر دو، در عین تضاد، در کنار هم به هم نیازمندند. مثلا شب و روز، سفید و سیاه، خوب و بد، زن و مرد، مثبت و منفی، و ...

این ها همه مثال هایی از یین و یانگ هستند. قطب ها و یا نیرو هایی که متضاد هم هستند اما باید و باید باهم و در کنار هم باشند تا به تعادل برسند و این تعادل یعنی زندگی.

  • برای مثال، اگر همیشه روز باشد یا همیشه شب باشد، چه خواهد شد؟
  • و یا اگر همه انسان ها مرد بودند یا همگی زن بودند، اصلا حیات و بقا ممکن بود؟
  • و یا ماه و خورشید، که سمبل بارزی از یین و یانگ هستند. دو نیروی متضاد، اما آیا اگر فقط یکی از آن ها وجود داشت، جهان ما به همین نظم و زیبایی بود؟

حال از کل این مقاله نتیجه می شود که راه هایی برای بالا بردن کیفیت زندگی روزمره وجود دارد. فلسفه ی فنگ شویی اصولی را برای ساخت و حتی چیدمان داخلی بر مبنای روان شناسی مطرح می کند که بسیار گسترده است.

در اینجا هدف، معرفی فنگ شویی بود و بیشتر سعی داشتیم تعریفی ساده و روان از خود فنگ شویی ارائه دهیم تا برای همگان ماموس باشد.

در مقالات بعدی در پی این نوشتار در باب همین موضع، به معرفی تک به تک این اصول و کاربرد آن ها در خانه، محل کار، اتاق خواب و... خواهیم پرداخت. باشد که گامی کوچک در جهت ارتقا کیفیت زندگی و بهره مندی ببشتر و ایجاد حس و حال خوب در فضا باشد.

با ما همراه باشید تا با هم فنگ شویی را بهتر بشناسیم.