حمام عمومی برای کودکان: نکات طراحی و الهام بخش

حمام عمومی برای کودکان: نکات طراحی و الهام بخش
تاریخ انتشار: 1399/5/4     لینک کوتاه: http://matin-co.net/a/4

حمام عمومی برای کودکان: نکات طراحی و الهام بخش

ما اغلب هنگام طراحی فضاها برای افراد مسن یا افراد دارای نیازهای ویژه از اصطلاح دسترسی استفاده می‌کنیم. با این حال، برای تضمین طراحی اثربخش برای کودکان، لازم است که نیازهای خاص آنها را نیز درک کنیم، به ویژه از طریق ارگونومی، ایمنی، روشنایی، رنگ‌ها و برخی لوازم جانبی خاص آنها را درک و تأمین کنیم. در این مقاله مهمترین پارامترهایی را که باید در هنگام انتخاب ابعاد و مواد در حمام‌های عمومی برای کودکان خردسال مورد توجه قرار دهیم، پوشش خواهیم داد.

فقط سازگاری‌های کوچکی لازم است تا کودکان بتوانند از استقلال استفاده کنند و از خیال راحت از توالت و سینک استفاده کنند. در مورد پروژه‌های حمام عمومی در مدارس، پارک‌ها ، سالن‌های ورزشی یا مناطق خانوادگی در مراکز خرید، موارد مهم دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

حمام کودک

ابعاد و اندازه های استاندارد در طراحی حمام کودک

هر کشوری قوانین و دستورالعمل‌های منحصر به فردی در مورد عناصر و ابعاد ایمنی برای استفاده در انواع مختلف ساخت و ساز دارد. از بین سایر مشخصات فنی موارد زیر توصیه می‌شود:

  1. سرویس بهداشتی و حمام باید در نزدیکی اتاق‌های فعالیت واقع شوند.
  2. سرویس بهداشتی و حمام نمی‌توانند به طور مستقیم در کنار آشپزخانه و یا کافه تریا باشند.
  3. پیشنهاد می‌شود برای هر ۲۰ کودک، ۱ توالت، ۱ سینک و ۱ حمام اضافه شود.
  4. ضروری است حمام مورد استفاده بزرگسالان از حمام مخصوص کودکان جدا باشد. حمام را می‌توان به یک پیش فضا وصل کرد و می‌تواند در نزدیکی مناطق اداری، مناطق خدماتی یا یک پاسیوی تحت پوشش نصب شود.
  5. برای غرفه‌ها ، ترجیحا انتخاب درب‌های جداگانه و بدون کلید یا قفل باشد. در این موارد از لچکی استفاده کنید که به راحتی از بیرون قابل باز شدن باشد و این می‌تواند نشانگر عدم کابین بودن یا اشغال بودن آن باشد.
  6. پارتیشن‌های غرفه باید در بالا و پایین باز باشند و طول آنها تقریباً ۱۵۰ سانتیمتر اندازه‌گیری شود.

 

حمام کودک

ایمنی

یکی از مهمترین عناصر برای ایمنی، کف آن است که باید بدون لغزش و ضد آب باشد. تمیز کردن و نگهداری آن حتی در دیواره‌های پارتیشن که ارتفاع آنها فقط ۱٫۵۰ متر است، باید روکش باشد. برای ایمنی کودکان، لازم است که لبه کف (مخصوصاً در نزدیکی منطقه سینک) را چک کنید تا انباشت آب از بین برود. کوچک کردن تعداد زهکشی‌ها به درستی کمک زیادی به این منظور می‌کند.

 

روشنایی

مانند هر ساختمان در هر مقیاس، نورپردازی خوب ضروری است. این می‌تواند به احساس امنیت و بهزیستی کمک کند، دو احساس بسیار مهم برای تقویت عزت نفس کودکان در چنین دوره مهمی در شکل‌گیری شخصیت آنها.

 

1. روشنایی طبیعی

یک مقدار مرجع برای حمام‌ها این است که مساحت پنجره را حداقل ۱/۸ از مساحت کل زمین بسازید. این فرمول همچنین می‌تواند برای تهویه طبیعی محیط اعمال شود.

 

حمام کودک

2. روشنایی مصنوعی

به طور کلی به دنبال لامپ‌هایی که سرد و شدید هستند بروید. نورپردازی موثرترین روش برای اطمینان از همان میزان روشنایی و راحتی در هر ساعت از شبانه روز (یا شب) است. استفاده از لامپ‌های کافی برای روشنایی هر غرفه از دیگر موارد مهم در طراحی حمام کودکان است. در اینجا نکاتی را در مورد نورپردازی فضاهای داخلی بچه ها ببینید.

 

حمام کودک

 

دسترسی کودکان

در مهد کودک‌ها، که معمولاً ترکیبی از سنین مختلف است، ممکن است طراحان در نظر بگیرند که سینک ظرفشویی را در سطوح مختلف نصب کرده و آنها را با ارتفاعات مختلف کودکانی که از آنها استفاده می‌کنند تطبیق دهد.

 

سینک

سطح سینک باید تقریباً ۴۰ سانتی‌متر از کف نصب شود. علاوه بر این، شکل شیر آب یک نکته اصلی محسوب می‌شود، زیرا برای کودکانی که هماهنگی حرکتی آنها هنوز کاملاً توسعه نیافته است، باید از دسته شیر یا اهرم برای استفاده آسان استفاده کرد. حتی ممکن است طراحان از سیستم‌های تنظیم دمای آب اجتناب کنند تا در این مرحله از یادگیری مشکل دیگری ایجاد نکنند.

حمام کودک

 

توالت

در حمام‌های کودکان، همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که میانگین قد یک کودک ۳ ساله تقریبا ۹۵ سانتی‌متر است.

مناطق حمام

در سرویس بهداشتی کودکان سه نوع کاربر وجود دارد: نوزادان، کودکان نوپا و کودکان بزرگتر. هر یک از آنها در دوره‌های بسیار خاص، نیازهای متفاوتی دارند.

 

  • برای نوزادان، فراهم کردن مناطق با حمام و شیرهای گرم ضروری است تا مراقبان بتوانند آنها را به راحتی حمام کنند. برای پوشیدن کودکان و تعویض پوشک نیز باید یک ناحیه فراهم شود.
  • برای کودکان از ۱ تا ۳ سال، نصب پارتیشن‌های بلند شده حدود ۴۰ سانتی‌متر ارتفاع می‌تواند کمک‌های مراقبتی را هنگام حمام تسهیل کند.
  • برای افراد بالای ۴ سال (که تمایل دارند خودشان حمام کنند) کف باید کاملاً بدون لغزش باشد و در صورت امکان میله‌های پشتی باید در دسترس کودک باشد.
  • برای کودکانی که نیازهای ویژه دارند باید سرویس بهداشتی و دوش مخصوصی ارائه شود و همچنین یک صندلی حمام و سینک ظرفشویی تهیه شود. این فضا باید به گونه‌ای باشد که برای کودک و مراقبان آنها راحت باشد.

حمام

 

رنگ

در حالت ایده‌آل، حمام‌ها باید یک محیط آرام و آرامش‌بخش باشند، به خصوص مواردی که دارای مناطقی برای حمام کردن است. اگر پروژه شما قصد دارد این نوع احساس را منتقل کند، باید سعی کنید در درجه اول از رنگ‌های روشن استفاده کنید. اگر از طرف دیگر، طرح شما به دنبال محیطی تحریک‌آمیز است، می‌توانید از گزینه‌های زیادی برای رنگ‌ها و اشکال ارائه شده توسط روکش فلزی برای مناطق مرطوب، استفاده کنید.

این مهم است که یک بار دیگر تأکید کنیم که در این مقاله از معیارهای مصور استفاده کرده‌ایم. هر وقت تجهیزات را برای استفاده جمعی (کودکان یا غیره) طراحی می‌کنید ، توصیه می‌کنیم با کتابچه‌های مخصوص برای هر کشور و نوع پروژه مشورت کنید.

 

source: Archdaily