روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها
تاریخ انتشار: 1399/5/5     لینک کوتاه: http://matin-co.net/a/8

روانشناسی رنگ ها

  • رنگ ها چه تاثیری بر زندگی ما دارند؟
  • چه رنگی برای دکوراسیون نشیمن خانه مناسب است؟
  • برای حضور در یک مصاحبه شغلی چه رنگ لباسی مناسب پوشیدن است؟
  • برای آرامش کودکان از چه رنگی برای انتخاب وسایل و دیوارهای اتاق شان استفاده کنیم؟
  • آیا خوراکی های رنگی خواص متفاوتی دارند؟
  • رنگ های موجود در طبیعت چگونه بر ما تاثیر می گذارند؟

در مقاله قبلی با موضوع "رنگ شناسی" با رنگ ها آشنا شدیم. ماهیت رنگ و نور را شناختیم و درباره تفاوت هایشان نیز خواندیم. چرخه رنگ ها و نحوه ترکیب آن ها برای رسیدن به رنگ های جدید را هم یاد گرفتیم و دانستیم که بی نهایت رنگ در طبیعت وجود دارد که چشم انسان تنها قادر به دیدن تعداد محدودی از آنهاست که طول موج شان در بازه فرکانسی ۴۰۰ تا ۷۰۰ هرتز باشند. رنگ های موجود در طبیعت به قدری زیاد است که از نام گذاری آن ها ناتوانیم و براس استفاده ی مشترک در دنیا، تنها می‌توان آن ها را به صورت قراردادی کد گذاری کرد.

در این مقاله قصد داریم با "روان شناسی رنگ ها" آشنا شویم؛ چرا که هر رنگ می تواند تاثیری شگرف و مجزا بر روح و روان ما داشته باشد. هر رنگ دارای ماهیت و تاثیرگذاری منحصر به فرد می باشد. با شناختن هر رنگ می توان به تاثیر گذاری و نحوه کاربرد و میزان استفاده آن پی برد و در زندگی روزمره از آن ها بهره برد. حتی می توان برای ایجاد حس دلخواه در فضاها و حتی برای اثرات درمانی نیز استفاده کرد. حال باهم به بررسی تک به تک رنگ ها (البته رنگ های اصلی درجه یک و دو) می پردازیم:

سفید:

در همه جای دنیا سفید رنگ تمیزی و پارکی و نماد صلح است. حس پاکیزگی در ناخودآگاه ما ایجاد کرده و همچنین دارای حس صداقت و روراستی در درون خود است. سفید هیچ نوری به خود جذب نکرده بلکه منعکس کننده نور می باشد. در نتیجه رنگی مناسب برای انتخاب لباس های تابستانه است. رنگ سفید از خلوص و آرامش خاصی برخوردار است. کسانی که رنگ سفید را انتخاب می‌کنند، افرادی آرام و شنونده های خوبی برای صحبت و درد دل می باشند.

قرمز:

رنگ هیجانات است؛ هم هیجانات منفی و هم مثبت را شامل می‌شود. افرادی که رنگ قرمز را دوست دارند و از آن در اطراف خود بسیار استفاده می کنند، افرادی پر شور و هیجان هستند. انرژی و نیروی زیادی دارند و با سرعت عمل هستند. اما گاها در عشق افراط کرده و دچار خشم و عصبانیت و پرخاشگری می شوند. قضاوت های عجولانه آن ها می‌تواند منجر به تمام شدن رابطه های دوستی شان با افراد شود، اما بسیار خوش قلب هستند و حس بزرگ طلبی و کمال گرایی شان بسیار بالاست. تنها "عدم کنترل" است که باعث می‌شود این احساسات و هیجانات از تعادل خارج شوند. استفاده از رنگ قرمز در سطح گسترده برای دکوراسیون پیشنهاد نمی‌شود چرا که هیجانات منفی مانند خشم و پرخاشگری و عصبانیت را تشدید می‌کند. در رستوران ها و فست فودها و سالن های غذاخوری از این رنگ برای افزایش اشتها می توان کمک گرفت و در چیدمان و انتخاب رنگ صندلی ها استفاده کرد. لباس های تونالیته ی قرمز و زرشکی و قهوه‌ای به دلیل حس گرمایی که دارند، برای فصل سرما بسیار مناسب می باشند.

آبی:

اگر یک نظرسنجی ساده از اطرافیان خود کرده باشید، حتما متوجه شده اید که افراد بسیار زیادی هستند که رنگ آبی را به عنوان رنگ مورد علاقه شان دوست دارند. این افراد از احساسات بالایی برخوردارند و صلح جو می باشند. آبی که رنگ آسمان در طبیعت می باشد، نماد بزرگی و فراخی و همچنین آرامش است. افرادی که آبی را دوست دارند همواره در پی آرامش در معنویت هستند. پوشیدن لباس آبی علاوه بر احساس آرامش، باعث می‌شود شخص آرام و وفادار به نظر برسد. به افرادی که استرس و تنش های زیادی در زندگی دارند پیشنهاد می شود که از رنگ آبی در اطراف خود بیشتر استفاده کنند. زیرا کاهنده تعداد تنفس ها و ضربان قلب است و می‌تواند هیجانات را کنترل کند. همچنین برای دکوراسیون اتاق کودک نیز مناسب می باشد. آبی رنگ سرد است لذا برای خانه هایی که نورگیر زیاد دارند و آفتاب شدیدی به داخلی می تابد، می‌تواند مناسب باشد؛ چرا که حس سرمایی که القا می کند از شدت گرما می کاهد.

سبز:

همان رنگی است که به وفور در طبیعت دیده می‌شود و برای ما شادابی و سرزندگی را به ارمغان دارد. التیام دهنده روح است و هرگاه که از کار و تنش های روزمره خسته می شویم، نیاز به بودن در دل طبیعت و گرفتن انرژی سبز درختان را به شدت احساس می کنیم. افرادی که رنگ مورد علاقه شان سبز است و از این رنگ در زندگی خود بسیار استفاده می‌کنند، افرادی شاد و با نشاط هستند و اغلب داوطلب برای یاری رساندن به دیگران می شوند. افرادی دوستدار محیط زیست و دوستدار حیوانات و گاها سبزی خوار و خام گیاه خوار می باشند. سبز تیره که بیشتر مورد علاقه مردان است، نشان دهنده افراد محافظه کار و همچنین نماد ثروت می باشد.

رنگ

نارنجی:

نارنجی که رنگی گرم محسوب می شود، نمایانگر عنصر آتش و گرماست. اغلب یادآور غروب خورشید است. شور و شوق را در افراد تشدید می‌کند و باعث بالا بردن شادی و نشاط و حتی خلاقیت می‌شود و در کل مشوق و محرک است. افرادی که نارنجی را دوست دارند و در اطراف خود بسیار استفاده می کنند، افرادی پر شور و نشاط و بسیار اجتماعی هستند. این افراد بسیار پر انرژی، پر جنب وجوش، و مثبت‌اندیش بوده و از همه مهم تر دوستان زیادی دارند. تحقیقات دانشمندان نشان داده که این رنگ باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بر غدد جنسی تاثیر زیادی دارد. برای درمان و تعادل بیماری های جنسی نیز می توان از این رنگ بهره برد. حافظه را بهبود می‌بخشد و در دکوراسیون اصولاً با رنگ مکمل آن، که رنگ آبی است، می تواند ترکیب شود. همن طور که گفته شد این بسیار پر انرژی است، لذا برای درمان افسردگی بسیار مناسب است و در طراحی و دکوراسیون فضاهای ورزشی و پرتحرک می‌تواند انتخاب خوب و جایی باشد.

سیاه:

و در نهایت به بررسی رنگ سیاه می‌پردازیم که ترکیب همه رنگ ها و جذب همه آن ها و عدم وجود نور است. این رنگ اغلب برای توصیف تاریکی ها و بن بست ها و مرگ به کار می رود. در خیلی از فرهنگ ها از جمله فرهنگ ایرانی، در عزاداری ها برای نشان دادن غم و اندوه از رنگ سیاه استفاده می‌کنند. از طرفی افرادی که رنگ سیاه را به عنوان رنگ مورد علاقه شان برگزیدند، افرادی هستند که بیان احساسات برایشان بس دشوار است. از قدرت ذهنی بالایی برخوردار بوده اما ترجیح می‌دهند افکارشان را در درون خود نگه دارند تا اینکه بیان کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند و در کل ارتباطات کمی دارند. این افراد به شدت احساس قدرت کرده و قدرت طلب نیز هستند. افرادی جدی، محافظه‌کار و مستقل نیز می‌باشد. انتخاب سیاه برای لباس می‌تواند افراد را حرفه ای، جدی و قاطع درعمل نشان دهد. عده‌ای نیز معتقدند که لباس سیاه رنگ، بر جذابیت تیپ و استایل نیز می‌افزاید. ولی در کل رنگ مناسبی برای استفاده طولانی مدت نیست و همچنین برای دکوراسیون نیز اصلا پیشنهاد نمی شود.

در مقاله رنگ شناسی رنگ ها به بررسی تاثیر روانشناسی هشت رنگ پرداختیم و گفتیم که هر کدام برای چه استفاده ای بهترند. روانشناسی رنگ ها دنیای بزرگی است و این تنها معرفی و ابتدای این دنیای شگرف است. باشد که با افزایش دانش و آگاهی از دنیای رنگ ها، به استفاده بجا و اصولی از آن ها برسیم و از تأثیرات شگرف شان لذت ببریم و دنیایمان را زیبا تر بسازیم.