مقالات

الگو های پایداری در معماری ایران

اگر به مطالعه ی تاریخ معماری ایران بپردازیم، شواهد نشان می دهند که معماری و شهرسازی ایران کاملاً در توازن با محیط زیست و همچنین با گرایش به سمت پایداری و بوم‌ شناختی شکل گرفته است. پیشینیان ما گام‌های بلندی در جهت استفاده از فناوری های بومی در مسیر توسعه ی پایدار برداشته‌اند. عناصر مختلف معماری و روستاهای بی نظیر ایران با قدمت های مختلف و کهن، همگی مصداقی هستند بر این که معماری پایدار و اصول آن از قرن ها پیش در ایران وجود داشته و معماری نوین و بدیعی نیست. معماری ای که حاصل تجربه طولانی همزیستی انسان با طبیعت بوده، همواره به عامل اقلیم توجه خاص داشته و ساخت و سازها را بر اساس رویکرد های اقلیمی بنا نموده است.

برگه استحکام بنا

در شرایطی که ساختمان شما فاقد برگه پایان کار باشد و از طرفی، بنا به شرایط خاص نیاز به تایید و مهر مهندسی شهرداری داشته باشید، باید به فکر تهیه برگه استحکام بنا باشید. متاسفانه اغلب ساختمان‌های معمار ساز که بدون نظارت مهندس ناظر تکمیل و ساخته شده‌اند، برگه پایان کار ندارند. البته ممکن است به دلایل دیگر از جمله تغییر کاربری ملک (مسکونی به تجاری یا برعکس) یا ورود تدریجی خانه‌های حومه شهر به داخل شهر نیز نیاز به برگه استحکام بنا پیدا کنید که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اهمیت و اصول نورپردازی در نمای ساختمان چیست؟

ساختمان ها عناصر و المان های مهمی هستند که نمای شهر و محیط زندگی ما را تشکیل می‌دهند. اگر از کاربری داخلی و هر آن چه که در داخل آن ها می‌گذرد فاکتور بگیریم، نمای بیرونی آن ها اهمیت زیادی در معرفی نوع و کاربری و هویت ساختمان و همچنین در جلوه ی شهر دارند.

از طبیعت تقلید کنید!

معرفی پروژه تجاری بهار

معماری پایدار چیست؟

با توجه به شرایط زیست محیطی و بحران هایی نظیر بحران محیط زیست، بحران انرژی، بحران هویت و غیره، در حال حاضر معماری پایدار دیگر یک گزینه برای انتخاب نیست، بلکه یک اجبار و ضرورت زندگی است. در این مقاله قصد داریم به مفهوم پایداری، معماری پایدار، و نمود آن در معماری ایرانی بپردازیم.

اصول اولیه طراحی سایت پلان چیست؟

برای طراحی و ساخت هر بنایی با هر کاربری که مد نظر مان است، ابتدا می بایست بستر و زمینی فراهم باشد تا ساخت در آن صورت بگیرد. به این بستر در معماری، سایت پلان گفته می شود. در واقع سایت پلان، قطعه زمینی است که می ‌خواهیم ساختمان مورد نظر مان را در آن بسازیم. همان طور که برای طراحی پلان هر کاربری، اصول و قواعدی وجود دارد، طراحی سایت پلان نیز دارای استاندارد ها و اصولی است. ناگفته نماند که شرایط زمین پروژه و طراحی آن تاثیر مستقیم بر پلان اصلی و طراحی آن دارد. لذا در ابتدا می بایست شرایط محیطی را سنجید و بر اساس این شرایط دست به طراحی زد. به این سنجش و ارزیابی در معماری، "تحلیل سایت" گفته می ‌شود.

اصول اولیه طراحی پلان معماری چیست؟

پلان چیست؟ چرا برای پروژه های ساخت و ساز پلان می کشیم؟ پلان های معماری چگونه و بر طبق خود چه اصولی طراحی و کشیده می‌شوند؟ اگر پلانی در دست ما باشد، چگونه آن را بخوانیم و اطلاعات آن را استخراج و اجرا کنیم؟  این ها همه سوالاتی هستند که در این مقاله می خواهیم به آن ها بپردازیم و باهم به بررسی اصول اولیه نقشه کشی و پلان های معماری بپردازیم. پلان ها نقشه هایی هستند که مانند زبان، ابزاری برای برقراری ارتباط اند. همان طور که انسان ها زبان را اختراع کردند، که به وسیله یک ابزار واحد با هم ارتباط برقرار کنند، نقشه ها هم خود نوعی زبان هستند، زبانی مشترک و قراردادی بین مهندسین پروژه‌های مختلف در سراسر دنیا.

شغل معماری چه مزیتی دارد؟

معماری شغل بسیار حساس و البته زیبایی است. کار یک مهندس معمار فرا تر از یک شغل است؛ هنگامی که شبانه روز و بدون محدودیت زمانی و مکانی به طراحی ها و توسعه پروژه های خود فکر می‌کند، هنگامی که برای ارتقا و بالا بردن کیفیت فضاهای عملکردی زندگی، ساعت ها و روزها و بعضاً ماه ها فکر می کند و با هنر و خلاقیت خود، فضایی منحصر به فرد را خلق می‌کند، این یعنی یک مهندس معمار با کار و حرفه خود لحظه به لحظه زندگی می کند.

چرا رشته معماری را باید انتخاب کنیم؟

در ایران رشته های مهندسی بسیاری در عرصه های مختلف وجود دارند که همگی به کمک علم ریاضی و هندسه به گونه‌ای در صنعت های مختلف کاربرد دارند. اما در بین رشته های مهندسی، مهندسی معماری با همگی فرق دارد به گونه‌ای که متفاوت ترین رشته مهندسی است. در این مقاله قصد داریم به تعریف معماری و معرفی رشته "مهندسی معماری" بپردازیم. همچنین گرایش ها و مقاطع تحصیلی در این رشته و بازار کار آن را نیز بررسی کنیم.

عکاسی معماری داخلی

همان طور که در مقاله ی قبل گفته شد، عکاسی یک هنر است؛ هنر ثبت لحظات بر قاب تاریخ؛ و شاخه های متعددی دارد. عکاسی معماری یکی از زیر شاخه های عکاسی صنعتی است. در مقاله قبل به طور مفصل درباره عکاسی از نما و حجم بیرونی ساختمان صحبت کردیم که چگونه ارزش های معماری آن ها را در تصویر جلوه دهیم. در این مقاله هدف بر آن است که درباره عکاسی از فضای داخلی صحبت کنیم، اصول و پیش نیازها و تکنیک های خلاقانه و همچنین ضرورت این ژانر را بیان کنیم.

عکاسی معماری

در این مقاله قصد داریم به هنر عکاسی و بخصوص شاخه عکاسی معماری بپردازیم. تاریخچه این شاخه از هنر را بدانیم و با اصول اولیه عکاسی معماری آشنا شویم. راهکارهای خلاقانه و خلق عکس های متفاوت را یاد بگیریم و اصلاً بدانیم که عکاسی و معماری چه رابطه ای با هم دارند و کدام یک بر دیگری تأثیر دارند و رابطه شان از کجا شروع به شکل گرفتن کرد؟

چگونه نماهای خلاقانه طراحی کنیم؟

تاحالا به عنوان یک طراحی به این موضوع فکر کرده اید که چگونه نماهای خلاقانه طراحی کنیم؟ شاید همه ما فکر می کنیم که اولین و مهم ترین قسمت از یک بنا ورودی آن باشد، جایی که مخاطب از آن عبور کرده و وارد بنا می شود، که می بایست بسیار اصولی و معماران طراحی شود و دعوت کنندگی داشته باشد. درست است که ورودی هر بنا از اهمیت بالایی برخوردار بوده، اما قبل از ورودی مخاطب قطعاً نگاهی به کل بنا می‌اندازد و سپس وارد بنا می‌شود. حتی ممکن است که شخص قصد ورود به بنا را نداشته باشد و فقط در حال گذر از جلوی ساختمان نگاهی به نمای کلی بیاندازد.

بهترین توصیه ها به معماران برای دورکاری در کرونا

شیوع یا کرونا COVID-19 باعث شده حدود 900 میلیون نفر در سراسر جهان در خانه خود باقی بمانند. در میان آنها معماران و طراحانی هستند که از آنها خواسته شده است تا از راه دور کار کنند تا از انتشار ویروس در محیط کار جلوگیری کنند. برای بسیاری از معماران ، بدون شک این یک قلمرو جدید است.در این مقاله به بهترین توصیه ها به معماران برای دورکاری در کرونا میپردازیم...

روانشناسی رنگ ها

در این مقاله قصد داریم با "روان شناسی رنگ ها" آشنا شویم؛ چرا که هر رنگ می تواند تاثیری شگرف و مجزا بر روح و روان ما داشته باشد. هر رنگ دارای ماهیت و تاثیرگذاری منحصر به فرد می باشد. با شناختن هر رنگ می توان به تاثیر گذاری و نحوه کاربرد و میزان استفاده آن پی برد و در زندگی روزمره از آن ها بهره برد. حتی می توان برای ایجاد حس دلخواه در فضاها و حتی برای اثرات درمانی نیز استفاده کرد. حال باهم به بررسی تک به تک رنگ ها (البته رنگ های اصلی درجه یک و دو) می پردازیم:

رنگ شناسی در معماری داخلی با نکات کاربردی

در مقاله رنگ شناسی در معماری داخلی با نکات کاربردی قصد داریم با دنیای رنگ ها و رنگ شناسی آشنا شویم. هما نطور که گفته شد، تصور دنیای بدون رنگ بسیار سخت است؛ چرا که رنگ ها احساس و اشتیاق، و از همه مهم تر، به اشیا روح و به فرم، کمال می بخشند. برای این که پا به دنیای رنگ‌ها بگذاریم، ابتدا می بایست با چند اصطلاح در این زمینه آشنا شویم. سپس به بررسی رنگ ها و تاثیرات شان بپردازیم.

حمام عمومی برای کودکان: نکات طراحی و الهام بخش

چه نکاتی در طراحی حمام برای کودکان مهم است؟ ما اغلب هنگام طراحی فضاها برای افراد مسن یا افراد دارای نیازهای ویژه از اصطلاح دسترسی استفاده می‌کنیم. با این حال، برای تضمین طراحی اثربخش برای کودکان، لازم است که نیازهای خاص آنها را نیز درک کنیم، به ویژه از طریق ارگونومی، ایمنی، روشنایی، رنگ‌ها و برخی لوازم جانبی خاص آنها را درک و تأمین کنیم. در این مقاله مهمترین پارامترهایی را که باید در هنگام انتخاب ابعاد و مواد در حمام‌های عمومی برای کودکان خردسال مورد توجه قرار دهیم، پوشش خواهیم داد.

نکات باورنکردنی فنگ شویی نشیمن خانه

در مقالات قبلی به تعریف "فنگ شویی" پرداختیم. گفتیم که هنر باستانی شرقی است برای افزایش شور و شوق زندگی و ایجاد انرژی مثبت در هر فضا در جهت بالا بردن کیفیت زندگی در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی و غیره. در این مقاله می خواهیم اصول و قوانین فنگ شویی را در نشیمن و پذیرایی خانه بررسی کنیم و ببینیم چه راهکارهایی برای چیدمان بهتر به ما پیشنهاد می دهد. این مقاله در مورد یه سری نکات باورنکردنی فنگ شویی نشیمن خانه است.

فرمول های جادویی فنگ شویی اتاق خواب

به دنبال مقاله های قبل که به تعریف فلسفه فنگ شویی و کاربرد آن در فضاهای مختلف خانه پرداختیم، در مقاله فرمول های جادویی فنگ شویی اتاق خواب می‌خواهیم اصول فنگ شویی را در اتاق خواب بررسی کنیم. پر اهمیت ترین اتاق خانه که خواب، استراحت، تفکر، ایده ‌پردازی و تمامی فعالیت‌های شخصی ما در این اتاق انجام می شود. بنابراین می بایست این اتاق از کیفیت فضایی بالایی برخوردار باشد.

چند نکته فنگ شویی آشپزخانه که تا الان به آن دقت نکرده بودید!

در این مقاله چند نکته فنگ شویی آشپزخانه که تا الان به آن دقت نکرده بودید گفته میشه!! همان طور که قبلاً گفته شد، فنگ‌شویی اصول و قوانینی برای ایجاد هماهنگی مطرح می کند که باعث تعادل بین انسان و محیط پیرامون او می گردد. با رعایت این اصول در محیط زندگی مان،اعم از خانه، محل کار و... می توانیم باعث ورود انرژی حیات بخش "چی" بشویم.

فنگ شویی، درب ورودی خانه‌ اتان را به درب بهشت تبدیل میکند!

در اینجا قصد داریم درباره ورودی هر بنا، مخصوصا خانه که مهم ترین محل زندگی است، و چگونگی رعایت اصول فنگ شویی در آن بپردازیم. فنگ شویی، درب ورودی خانه‌ اتان را به درب بهشت تبدیل میکند!