مقالات طراحی و معماری

الگو های پایداری در معماری ایران

اگر به مطالعه ی تاریخ معماری ایران بپردازیم، شواهد نشان می دهند که معماری و شهرسازی ایران کاملاً در توازن با محیط زیست و همچنین با گرایش به سمت پایداری و بوم‌ شناختی شکل گرفته است. پیشینیان ما گام‌های بلندی در جهت استفاده از فناوری های بومی در مسیر توسعه ی پایدار برداشته‌اند. عناصر مختلف معماری و روستاهای بی نظیر ایران با قدمت های مختلف و کهن، همگی مصداقی هستند بر این که معماری پایدار و اصول آن از قرن ها پیش در ایران وجود داشته و معماری نوین و بدیعی نیست. معماری ای که حاصل تجربه طولانی همزیستی انسان با طبیعت بوده، همواره به عامل اقلیم توجه خاص داشته و ساخت و سازها را بر اساس رویکرد های اقلیمی بنا نموده است.

اهمیت و اصول نورپردازی در نمای ساختمان چیست؟

ساختمان ها عناصر و المان های مهمی هستند که نمای شهر و محیط زندگی ما را تشکیل می‌دهند. اگر از کاربری داخلی و هر آن چه که در داخل آن ها می‌گذرد فاکتور بگیریم، نمای بیرونی آن ها اهمیت زیادی در معرفی نوع و کاربری و هویت ساختمان و همچنین در جلوه ی شهر دارند.

از طبیعت تقلید کنید!

معرفی پروژه تجاری بهار

معماری پایدار چیست؟

با توجه به شرایط زیست محیطی و بحران هایی نظیر بحران محیط زیست، بحران انرژی، بحران هویت و غیره، در حال حاضر معماری پایدار دیگر یک گزینه برای انتخاب نیست، بلکه یک اجبار و ضرورت زندگی است. در این مقاله قصد داریم به مفهوم پایداری، معماری پایدار، و نمود آن در معماری ایرانی بپردازیم.

اصول اولیه طراحی سایت پلان چیست؟

برای طراحی و ساخت هر بنایی با هر کاربری که مد نظر مان است، ابتدا می بایست بستر و زمینی فراهم باشد تا ساخت در آن صورت بگیرد. به این بستر در معماری، سایت پلان گفته می شود. در واقع سایت پلان، قطعه زمینی است که می ‌خواهیم ساختمان مورد نظر مان را در آن بسازیم. همان طور که برای طراحی پلان هر کاربری، اصول و قواعدی وجود دارد، طراحی سایت پلان نیز دارای استاندارد ها و اصولی است. ناگفته نماند که شرایط زمین پروژه و طراحی آن تاثیر مستقیم بر پلان اصلی و طراحی آن دارد. لذا در ابتدا می بایست شرایط محیطی را سنجید و بر اساس این شرایط دست به طراحی زد. به این سنجش و ارزیابی در معماری، "تحلیل سایت" گفته می ‌شود.

اصول اولیه طراحی پلان معماری چیست؟

پلان چیست؟ چرا برای پروژه های ساخت و ساز پلان می کشیم؟ پلان های معماری چگونه و بر طبق خود چه اصولی طراحی و کشیده می‌شوند؟ اگر پلانی در دست ما باشد، چگونه آن را بخوانیم و اطلاعات آن را استخراج و اجرا کنیم؟  این ها همه سوالاتی هستند که در این مقاله می خواهیم به آن ها بپردازیم و باهم به بررسی اصول اولیه نقشه کشی و پلان های معماری بپردازیم. پلان ها نقشه هایی هستند که مانند زبان، ابزاری برای برقراری ارتباط اند. همان طور که انسان ها زبان را اختراع کردند، که به وسیله یک ابزار واحد با هم ارتباط برقرار کنند، نقشه ها هم خود نوعی زبان هستند، زبانی مشترک و قراردادی بین مهندسین پروژه‌های مختلف در سراسر دنیا.

شغل معماری چه مزیتی دارد؟

معماری شغل بسیار حساس و البته زیبایی است. کار یک مهندس معمار فرا تر از یک شغل است؛ هنگامی که شبانه روز و بدون محدودیت زمانی و مکانی به طراحی ها و توسعه پروژه های خود فکر می‌کند، هنگامی که برای ارتقا و بالا بردن کیفیت فضاهای عملکردی زندگی، ساعت ها و روزها و بعضاً ماه ها فکر می کند و با هنر و خلاقیت خود، فضایی منحصر به فرد را خلق می‌کند، این یعنی یک مهندس معمار با کار و حرفه خود لحظه به لحظه زندگی می کند.

چرا رشته معماری را باید انتخاب کنیم؟

در ایران رشته های مهندسی بسیاری در عرصه های مختلف وجود دارند که همگی به کمک علم ریاضی و هندسه به گونه‌ای در صنعت های مختلف کاربرد دارند. اما در بین رشته های مهندسی، مهندسی معماری با همگی فرق دارد به گونه‌ای که متفاوت ترین رشته مهندسی است. در این مقاله قصد داریم به تعریف معماری و معرفی رشته "مهندسی معماری" بپردازیم. همچنین گرایش ها و مقاطع تحصیلی در این رشته و بازار کار آن را نیز بررسی کنیم.

بهترین توصیه ها به معماران برای دورکاری در کرونا

شیوع یا کرونا COVID-19 باعث شده حدود 900 میلیون نفر در سراسر جهان در خانه خود باقی بمانند. در میان آنها معماران و طراحانی هستند که از آنها خواسته شده است تا از راه دور کار کنند تا از انتشار ویروس در محیط کار جلوگیری کنند. برای بسیاری از معماران ، بدون شک این یک قلمرو جدید است.در این مقاله به بهترین توصیه ها به معماران برای دورکاری در کرونا میپردازیم...

حمام عمومی برای کودکان: نکات طراحی و الهام بخش

چه نکاتی در طراحی حمام برای کودکان مهم است؟ ما اغلب هنگام طراحی فضاها برای افراد مسن یا افراد دارای نیازهای ویژه از اصطلاح دسترسی استفاده می‌کنیم. با این حال، برای تضمین طراحی اثربخش برای کودکان، لازم است که نیازهای خاص آنها را نیز درک کنیم، به ویژه از طریق ارگونومی، ایمنی، روشنایی، رنگ‌ها و برخی لوازم جانبی خاص آنها را درک و تأمین کنیم. در این مقاله مهمترین پارامترهایی را که باید در هنگام انتخاب ابعاد و مواد در حمام‌های عمومی برای کودکان خردسال مورد توجه قرار دهیم، پوشش خواهیم داد.
لیست کامل مقالات

ویدئوهای آموزشی طراحی و معماری

5 حجم در معماری

مجموعه کهکشان سوهو در مرکز pekan متعلق به شرکت sohochina ساخته شده است معماران پروژه زاها حدید و پاتریک شوماخر این بنا را طراحی کرده اند. این پروژه جایزه پریتزکر pritzker را برای زاها حدید به ارمغان آورد. جایزه پریتزکر همانند جایزه نوبل در معماری است. از زمان آغاز به کار این جایزه در ۲۶ سال گذشته، زاها حدید اولین زنی است که این جایزه را دریافت نمود.

کرونا و دورکاری

دورکاری در زمان کرونا به چه صورت است؟ چطور میتوان شرایط کاری را بهتر کرد؟ چطور میتوان انگیزه خود را در این شرایط حفظ کنیم؟ با دورکاری مانند یک کار واقعی رفتار کنید. اما چگونه؟ اگر جواب سوالات بالا دغدغه اتان است پس شما را به دیدن این ویدئو دعوت میکنم.

فرانک گری و سبک طراحی

فرانک گری: من همیشه احساس کردم اگر میدونین چه چیزیو می‌خواهید از قبل انجام بدین، پس شما هرگز این کارو نمی‌کنید! بهم قول بدین که هر پروژه‌ای رو که طراحی می‌کنید، خطر انجام کاریو برای بشریت خواهید گرفت و مفید باشید!

ساختمانی از جنس بامبو

در نگاه اول چی میبینی؟ ساختمانی از جنس بامبو؟ بله درست متوجه شدین. این ساختمانی شبیه بامبو است. مرکز مالی بوند زیباترین جاذبه شانگهای با نمایی متحرک است. شرکت های بریتانیایی، استودیو هیترویک (Heatherwick) ، فاستر (Foster) و شرکای تجاری آن را در سال ۲۰۱۳ اعلام کردند که برای تاسیس مرکز مالی و تجاری بوند در نزدیک اسکله شانگهای همکاری خواهند کرد. اگر میخواهید در مورد معماری این بنا بیشتر بدانید پس ویدئو بالا را با دقت گوش دهید. نظرتون در مورد معماری این ساختمان چیست؟

کاربردی‌ترین اپلیکیشن‌ها در زمینه معماری و مهندسی

در این ویدئو به معرفی 3 اپلیکیشن کاربردی در زمینه معماری و عمران پرداخته ایم. . 1. اپلیکیشن MagicPlan، استفاده از این اپلیکیشن، بخصوص زمانی که شما بخواهید ابعاد فضایی را برداشت کنید، در حالی که فاقد ابزار اندازه گیری هستید، بسیار مناسب و اعجاب‌انگیزاست. پس از برداشت ابعاد، پلان فضا تهیه شده و برآوردهای مختلف نسبت به فضای موجود ارائه می‌شود. همچنین قابلیت export نقشه‌ها و ویرایش آن ها نیز براحتی وجود دارد. نکته مهم در مورد این نرم‌افزار، رایگان بودن آن است. این برنامه در IOS9 به بالا و همچنین اندروید نصب می‌شود. . 2. اغلب معماران به هنگام تفکر و ایده پردازی، نیاز به کاغذ و زمینه‌ای برای ترسیم اتودهای اولیه خود دارند. شما می توانید از اپلیکیشن Morpholio Trace، به منظور انجام تقریباً همه ی کارها در زمینه ترسیم استفاده کنید. امکان ترسیم بر روی تصاویر وضع موجودِ موضوعِ طراحی وجود دارد. یکی دیگر از قابلیت‌ها، امکان به اشتراک گذاشتن ایده ها و ترسیمات، در بستر اپلیکیشن با سایر دوستان و همکاران است. می‌توانید از Free Trial این اپلیکیشن استفاده کنید. این برنامه فقط در ISO نصب می‌شود. . 3. اپلیکیشن Construction Master Pro – iOS/Android/Windows محاسبات پیچیده ریاضی، همواره به عنوان دغدغه ی اصلی مهندسان عمران و معماری به شمار می‌رود. این اپلیکیشن، کمک شایانی به تسهیل محاسبات حجم و مساحت و یا سایر #محاسبات می‌نماید. در واقع این اپلیکیشن، شما را از بهمراه داشتن ماشین حساب بی نیاز می کند. از جمله قابلیت های دیگر این اپلیکیشن، می توان به محاسبه تعداد و زاویه پلکان و یا متراژ عناصر ساختمانی مثل drywall اشاره کرد.
لیست کامل ویدئوهای آموزشی